Realizuje zadania trudne w zakresie mikrobiologii i hodowli roślin
Doświadczenie zawodowe:
Magister Biotechnologii z doświadczeniem w pracy ze środkami ochrony roślin i z praktyką zawodową w zakresie bakteriologii. Pracuje w naszym Instytucie od niespełna roku, a już laboratorium badań mikrobiologicznych stało się jej drugim domem. Jej zamiłowanie do mikrobiologii i zapał do pracy jest motywacją dla nas wszystkich.
Z Alicją nie ma zadań nie do wykonania. W ciągu zaledwie kilku miesięcy swojej pracy dając z siebie milion procent aktywnie uczestniczyła w trzech projektach B+R, badaniach komercyjnych i bieżących pracach badawczych w ramach kilku subwencji wykonując badania mikrobiologiczne, jak i zupełnie nowe dla niej badania właściwości tworzyw polimerowych, w tym analizę mikroskopową z udziałem skaningowego mikroskopu elektronowego. Ukończyła 5 szkoleń i zdobyła Świadectwo Kwalifikacyjne na eksploatację i dozór urządzeń, instalacji i sieci o mocy powyżej 50 kW. Samodzielnie pełni nadzór nad kolekcją mikroorganizmów referencyjnych oraz wzorcowaniem i sprawdzaniem wewnętrznym wyposażenia pomiarowego. Uczestniczy też w procesie akredytacyjnym metod mikrobiologicznych.
Podczas realizacji Projektu nie wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, w związku z czym potrzebowaliśmy wsparcia. Tym Wsparciem przez kolejne 2,5 roku będzie dla nas Alicja. Pomoże nam w badaniach mikrobiologicznych, jak i we wszelkich badaniach z udziałem roślin i próbkami środowiskowymi, będzie też uczestnikiem badań terenowych.
Jest na starcie kariery naukowej. W niedalekiej przyszłości planuje podjąć się realizacji pracy doktorskiej. W zakresie jej naukowej pasji są naturalne biocydy jako modyfikatory tworzyw polimerowych. Już dziś trzymamy kciuki i mocno wierzymy w jej sukces!
Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca posiada wykształcenie, dzięki któremu zdobył wiedzę m. in. w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ukończył:
Obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (kierunek: Inżynieria Mechaniczna).
Od trzech lat jest zatrudniony w Pionie Badawczym Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu. Mimo to aktywnie uczestniczył w pracach B+R dotyczących:
Specjalizuje się we wtrysku i wytłaczaniu modyfikowanych tworzyw polimerowych.
Rola w projekcie: Prace związane w wytłaczaniem próbek badawczych, opracowywaniem od strony technologicznej i wytłaczaniem tworzywa skrobiowego będącego nośnikiem. Obsługa i nadzór linii technologicznych. Wykonanie analiz tworzyw przed i po biodegradacji. Udział w upowszechnianiu wyników od strony technologicznej.
Doświadczenie zawodowe:
Jako mgr inż. Technologii Chemicznej posiada dodatkowo wykształcenie i doświadczenie w kontroli jakości. Od 2021 roku podjęła naukę w Szkole Doktorskiej realizując prace badawcze na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W ramach podjętych studiów realizuje prace z zakresu przetwórstwa biodegradowalnych tworzyw polimerowych.
O jej kompetencjach do zarządzania jakością świadczą m. in. szkolenia i zdobyte wykształcenie:
Nasza Badaczka dodatkowo zdobyła wykształcenie w zakresie nowoczesnych technologii materiałowych i technologii chemicznej:
Realizacja prac w ramach projektu pozwoli jej zdobyć doświadczenie w badaniu biodegradowalnych materiałów, poznać problemy pojawiające się podczas analizy wyników takich materiałów, jak również zaangażowanie w opracowanie dokumentacji dla produktu końcowego pozwoli połączyć zdobytą wiedzę z zakresu zarządzania jakością i tworzyw polimerowych.
Mimo niespełna trzech lat pracy w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Badaczka aktywnie zaangażowała się w liczne prace B+R, w tym większość dotyczyła technologii przetwarzania tworzyw biodegradowalnych:
Rola w projekcie: Asystowanie przy wytłaczaniu próbek do badań i nośnika. Wykonywanie części analiz tworzyw przed i po biodegradacji, m. in. badania wytrzymałościowe, spektroskopia w podczerwieni, ubytek masy. Pomoc w prowadzeniu badań z udziałem roślin, w tym dobór związków mineralnych i modyfikowanie w zależności od odczynu kompostu i kondycji roślin. Zarządzanie jakością w trakcie wykonywania prac. Opracowanie dokumentacji produktu (etykiety, instrukcji, karty charakterystyki, karty technicznej). Upowszechnianie wyników od strony chemicznej.
Doświadczenie zawodowe:
Pracę naukową rozpoczęła w Instytucie Inżynierii Materiałów w 2017 r. na stanowisku laborant, następnie w latach 2020 - 2021 r. była Młodszym Specjalistą, a od 2022 r. Specjalistą w Sieci Badawczej Łukasiewicz-IMPIB. Od 2017 roku realizuje w jednostce doktorat wdrożeniowy pt. Wpływ warunków wytłaczania na przetwórstwo tworzyw polimerowych. W tym czasie została przeszkolona m. in. w zakresie:
Jako pracownik akredytowanego laboratorium badawczego specjalizuje się w chromatografii gazowej, z zastosowaniem której oznacza m. in. stopień degradacji tworzyw, a od maja 2020 r. realizuje prace z zakresu mikrobiologii wykonując badania biodegradacji i oznaczania właściwości biobójczych tworzyw polimerowych, bierze też czynny udział w pracach dążących do poszerzenia zakresu akredytacji o badania mikrobiologiczne. Została przeszkolona w pracy z mikroorganizmami 2 kat. zagrożenia czynnikiem biologicznym.
Mimo zaledwie pięcioletniej aktywności naukowej brała udział jako wykonawca w kilku projektach badawczych i badawczo-rozwojowych, m. in. w:
Nasza Badaczka bierze udział w działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Towarzystwa Przetwórców Tworzyw Polimerowych.
Rola w projekcie: wykonywanie badań mikrobiologicznych i analiza wydzielanego dwutlenku węgla w trakcie badań biodegradacji. Wykonawca największą rolę odegra w I etapie, zwłaszcza podczas selekcji bakterii i oceny biodegradacji w warunkach laboratoryjnych. Pomoc w prowadzeniu upraw roślin. Upowszechnianie wyników od strony mikrobiologicznej.
Doświadczenie zawodowe:
Pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne.
Posiada doświadczenie w pracach B+R obejmujące zarówno badania czynników biotycznych (gleby, roślin), a także w zakresie naturalnych polimerów (w tym skrobi), zdobyte m. in. podczas realizacji projektów finansowanych przez NCBR i NCN:
Dodatkowo nasz Badacz współpracował wcześniej z Siecią Badawczą Łukasiewicz - IMPIB poznając specyfikę jej działalności i zdobywając wiedzę z zakresu przetwórstwa polimerów biodegradowalnych podczas realizacji pracy doktorskiej wykonywanej pod opieką promotora pomocniczego dr inż. Krzysztofa Bajer.
Rola w projekcie: Jako posiadający doświadczenie w badaniach roślin i środowiska glebowego zawierającego tworzywa biodegradowalne, udział Badacza jest niezbędny do wykonywania analiz fitotoksyczności oraz zawartości makro- i mikroelementów w roślinach, glebie i kompoście, zawartości materii organicznej, a także do oznaczenia toksyczności nośnika wobec bakterii Aliivibrio fischeri i pod kątem zawartości metali ciężkich. Wykonawca jest specjalistą w tej dziedzinie.
Doświadczenie zawodowe:
Pracownik Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Posiada bogate doświadczenie w pracach B+R dotyczących opracowywania materiałów polimerowych, zdobyte poprzez udział w projektach realizowanych wspólnie z przemysłem z zakresu innowacyjnych materiałów polimerowych z udziałem surowców ze źródeł odnawialnych:
Oprócz licznych prac badawczych realizowanych w kraju, nasza Badaczka odbyła 3 staże zagraniczne:
O wysokich kwalifikacjach naszej Badaczki świadczy choćby wyróżnienie specjalne otrzymane w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą” (2018), organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki. Oprócz publikacji posiada osiągnięcia w zakresie praw własności przemysłowej. Współpracowała przy opracowaniu nowych warunków prowadzenia procesu epoksydacji olejów posmażalniczych i roślinnych, które zostały opisane w poufnym know-how pt. Sposób otrzymywania epoksydowego oleju roślinnego i/lub posmażalniczego bez udziału rozpuszczalnika”. Rozwiązanie to jest przedmiotem umowy licencyjnej pomiędzy Politechniką Krakowską, a firmą TOMPOL.
Rola w projekcie: Doświadczenie zdobyte podczas prac badawczych o charakterze międzynarodowym pozwoli nabyć nową wiedzę i umiejętności dla zespołu badawczego zaangażowanego w projekt, zagwarantuje też sukces w opracowaniu innowacyjnego nośnika skrobiowego uplastycznionego związkami pochodzenia naturalnego. Zapewni wsparcie merytoryczne Specjaliście - Technologowi Produkcji.
Doświadczenie zawodowe:
Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, posiadam ponad 10 letnie doświadczenie w pracach naukowych i badawczo-rozwojowych, jestem Liderem Obszaru i Kierownikiem ds. Jakości w Laboratorium Badawczym „Polimer” w Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMPIB. Jestem specjalistą w dyscyplinie mikrobiologii, prowadzę interdyscyplinarne prace z zakresu przetwórstwa tworzyw polimerowych i mikrobiologii, koordynuję badania z zakresu biodegradacji i właściwości biobójczych. Moja praca doktorska pt. „Znaczenie mikroorganizmów ryzosferowych i roślin w biodegradacji tworzyw polimerowych” (2019), dotyczyła m. in. biodegradacji polilaktydu (PLA) w warunkach glebowych z udziałem wyselekcjonowanych mikroorganizmów i roślin oraz badania wpływu czynników biotycznych i tworzyw na środowisko naturalne. Możliwością praktycznego wykorzystania mikroorganizmów do remediacji środowiska zajmowałam się już podczas realizacji pracy magisterskiej pt. „Wpływ bakterii ryzosferowych na kiełkowanie nasion, wzrost i rozwój Brassica napus L. w obecności metali ciężkich (Cd, Cu, Pb, Zn)”.
Oprócz prezentacji wyników na konferencjach i w publikacjach naukowych brałam czynny udział w projektach m. in.:
Jako kierownik projektu
Jako wykonawca
Brałam również czynny udział we wdrożeniu technologii wytwarzania trój- i pięciowarstwowej folii polietylenowej bioaktywnej przeznaczonej do pakowania produktów spożywczych w Elektrotechnika TAR Sp. z o.o. (2015). Jestem laureatką Nagrody Publiczności w konkursie zespołowym dot. opracowania planu wdrożenia innowacji w firmie (Forum Innowacji „You can do it”, Toruń, 2015) oraz nagrody w kat. Innowacyjny Naukowiec na I Ogólnopolskiej Konferencji Innowacyjni Naukowcy (Wrocław, 2016).
Oprócz stypendium dla najlepszych doktorantów i dwukrotnego stypendium projakościowego, byłam stypendystką w projekcie Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego „Krok w Przyszłość Stypendia dla Doktorantów V edycja”.
Uczestniczyłam w ponad 30 szkoleniach i kursach podwyższających kwalifikacje, w tym kursach językowych (3), z obsługi urządzeń i metod stosowanych w laboratorium badań tworzyw polimerowych i mikrobiologii (16), z systemu zarządzania zgodnym z PN-ENISO/EC 17025:2005 (6), coaching zawodowo-psychologiczny i zajęcia kompetencyjne, szkolenie ITC.
Jestem autorem opinii o innowacyjności (TB/173020/1-BIO/2020, 2020). Na swoim koncie posiadam również przynależność do: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (od 2014), Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (do 2022, Skarbnik 2014-2018), Towarzystwa Przetwórców Tworzyw Polimerowych (od 2014), Komisji Techniczno – Ekonomicznej w IMPiB (Sekretarz 2014-2020), European Association of Agricultural Economics, Netherlands (2018-2020), funkcja Gospodarza Wyzwań w Sieci Badawczej Łukasiewicz (2021) prowadząc panele wewnętrzne pomiędzy Jednostkami Sieci, jak i panele zewnętrzne z udziałem przedsiębiorstw, mające na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań naukowych dla przemysłu.